CK3BNRLN

Image: Esther Anderson from Home & Away

Check out the 2010 nominees for the Logie Awards. Looks like Channel Seven scooped the pool.

GOLD LOGIE

Most Popular Personality on TV

Esther Anderson, Home & Away (Seven)

Wil Anderson, The Gruen Transfer (ABC)

Rebecca Gibney, Packed to the Rafters (Seven)

Adam Hills, Spicks and Specks (ABC)

Paul McDermott, Good News Week (Ten)

Rove McManus, Rove (Ten)

Ray Meagher, Home & Away (Seven)

Shaun Micallef, Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)

SILVER LOGIES

Outstanding Actor

Roy Billing, Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)

Don Hany, East West 101 (SBS)

Garry McDonald, A Model Daughter: The Killing of Caroline Byrne (Ten)

Ben Mendelsohn, Tangle (Showcase)

Aaron Pedersen, The Circuit (SBS)

Outstanding Actress

Justine Clarke, Tangle (Showcase)

Claudia Karvan, Saved (SBS)

Asher Keddie, Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)

Susie Porter, East West 101 (SBS)

Kat Stewart, Tangle (Showcase)

Most Popular Actor

Luke Jacobz, Home and Away (Seven)

Todd Lasance, Home and Away (Seven)

Ray Meagher, Home and Away (Seven)

Hugh Sheridan, Packed to the Rafters (Seven)

Erik Thomson, Packed to the Rafters (Seven)

Most Popular Actress

Esther Anderson, Home and Away (Seven)

Rebecca Breeds, Home and Away (Seven)

Rebecca Gibney, Packed to the Rafters (Seven)

Jessica Marais, Packed to the Rafters (Seven)

Jessica Tovey, Home and Away (Seven)

Most Popular Presenter

Natalie Bassingthwaighte, So You Think You Can Dance Australia (Ten)

Melissa Doyle, Sunrise (Seven)

Adam Hills, Spicks & Specks (ABC)

Rove McManus, Rove (Ten)

Shaun Micallef, Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)

Most Popular New Male Talent

Luke Mitchell, Home and Away (Seven)

Charlie Pickering, The 7pm Project (Ten)

Matt Preston, MasterChef Australia (Ten)

James Stewart, Packed to the Rafters (Seven)

Josh Thomas, Talkin’ ‘Bout Your Generation (Ten)

Most Popular New Female Talent

Kate Bell, Home and Away (Seven)

Carrie Bickmore, The 7pm Project (Ten)

Ashleigh Brewer, Neighbours (Ten)

Mirrah Foulkes, All Saints (Seven)

Katherine Hicks, Rescue Special Ops (Nine)

Graham Kennedy Award for Outstanding New Talent

Anastasia Feneri, My Place (ABC)

Anna Hutchison, Underbelly: A Tale of Two Cities (Nine)

Camille Keenan, Satisfaction (Showcase)

Eva Lazzaro, Tangle (Showcase)

Matt Preston, MasterChef Australia (Ten)

Do you agree with the nomninees?

For more hot gossip click here!